logoMis on die clash?

Die clash error ehk maakeeli "matriitside kokkupõrke viga" tekib siis, kui mingil põhjusel jääb vermimismasinas mündilitter "ette söötmata" ja münditemplid löövad omavahel kokku.
Selle tulemusel võib tekkida olukord, kus järgmistel müntidel on reversil või aversil näha peegelpildis mündi teise külje elemente.

Kõige paremini on see efekt vast nähtav 1930. a 2-kroonistel.
Reversil võib näha olla osa vapi ülemisest poolest ning ülemise lõvi kõhuosa. Selgelt joonistub see välja üksnes väga hästi säilinud müntidel, kuid lõvi kõhtu ja vapi äärt on osaliselt näha ka kulunud müntidel.

Aversi die clashi iseloomustab kõige paremini järgmine pilt:

logo


Nagu pildilt näha, on keskmisest lõvist vasakul kolm I-kujulist kühmu. Needsamad kühmud esinevad reversil parempoolse torni kõrval akendena. Sealsest neljast aknast (lohust) on kolm suuremat (peegelpildis) aversil selgelt tuvastatavad.

Kas tegemist on erimiga? Tõenäoliselt küll. Selline praak tekib üksnes seeriaviisliselt.
Samas esialgu ma seda siiski erimiks ei liigitaks, sest kaks münti on liiga vähe, et kindlaid järeldusi teha. Et tegu on vähe tuntud veaga (ja vähemalt minu jaoks ka vähe aega teada oleva veaga), siis tasuks enne erimiks nimetamist natuke oodata ja vaadata, kas ja kuipalju selliseid münte ka liigub. Aga kui kellelgi on mõni lühike ja lööv nimetus välja pakkuda (nagu pikk E jmt), siis ootan huviga.